Patronat honorowy na imprezą przejęli Krzysztof Hetman Marszałek Województwa Lubelskiego i Jan Kowalczyk Starosta Tomaszowski. Patronat medialny zapewniali Radio Lublin, Tygodnik Tomaszowski, Roztoczański Portal Internetowy roztoczewita.pl.

I Jarmark Susiecki rozpoczął się od przejścia na stację PKP, na której przywitano turystów wysiadających z szynobusu. Jak się okazało, większość gości pochodziła z Lublina, zostali przywitani chlebem przez Wójta Franciszka Kawę i Andrzeja Kudlickiego Szefa Biura Turystycznego Quand, który częstował Roztoczańską Sosnówką podbijającą gusta coraz liczniejszej grupy smakoszy tej znakomitej nalewki. W czasie Jarmarku na scenie wystąpiły zespoły folklorystyczne z całego Roztocza: „Kapela Bełżecka", Zespół Śpiewaczy „Grabowiczanki", „Lubczyk" z Lubyczy Królewskiej, Zespół Ludowy „Jarczowianki", Koło Gospodyń z Majdanu Krynickiego, Stanisław Skiba z Paar, 10. Drużyna Harcerska „Traperski Krąg" z Suśca i soliści oraz „Kapela Zwierzyniecka".

Występy zespołów przeplatały się ze wspaniałą atmosferą jarmarczną i rozchodzącą się wonią tłoczonego oleju oraz zapachem różnorodnych smakołyków, które przygotowane zostały przez: Koła Gospodyń Wiejskich: Łosiniec II, Jarczowianki, Bełżec I, Majdan Krynicki, „Lubczyk" Lubycza Królewska, Stowarzyszenie Rozwoju Społeczności Lokalnej – Paary, Roztoczańskie Stowarzyszenie Agroturystyczne w Suścu, przygotowując stoiska promocyjne swojej gminy, na których można było rozsmakować się w tradycyjnej kuchni regionalnej, przygotowanej według najstarszych przepisów i receptur. Organizatorzy przygotowali konkursy min. na „Potrawę i Ciasto Regionalne Roztocza".

Komisja w składzie: Ewa Piwko-Witkowska, Marta Fus, Agnieszka Hałasa, Barbara Kowalczuk, Kamil Kotarski i Andrzej Kudlicki, miała nie lada wyzwanie by z wielu potraw i ciast, wybrać tę najlepszą, a do konkursów zgłoszono: gołąbki z kaszą, ziemniakami i sosem grzybowym, kapusta z grzybami, pierogami z miętą, pierogi zielone, świeżynka, smalec z czosnkiem niedźwiedzim, boćkami, sernikiem z pieca, piernikiem, makowcem bełżeckim, sernikiem bez sera, piernikiem miodowym. Zwyciężyły gołąbki z kaszą, ziemniakami i sosem grzybowym przygotowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Społeczności Lokalnej – Paary, oraz piernik miodowy – Koła Gospodyń Wiejskich w Majdan Krynickim. Dwie główne nagrody pieniężne, oraz upominki i susieckie szypoty dla wszystkich biorących udział w tych konkursach ufundował i wręczył Wójt Franciszek Kawa. Na Jarmarku nie zabrakło twórców ludowych prezentujących wyroby rękodzielnicze. Na jednym ze stoisk odbył się pokaz olejarski, czyli tłoczenie oleju wraz z degustacją pysznego śledzika po staropolsku serwowanego w świeżo wytłoczonym oleju. Natomiast Biuro Turystyczne Quand, zapraszało co godzinę na krótki kurs nauki chodzenia z kijkami, którego udzielał instruktor, mogliśmy też od Andrzeja Kudlickiego, szefa tego biura nabyć recepturę na wyrób słynnej już nalewki - Sosnówki. Na Jarmarku nie zabrakło także gier, zabaw i konkursów z nagrodami dla dzieci.

Jarmark Susiecki swoją osobą zaszczycili: Jan Fila Wicestarosta Tomaszowski i Józef Marynicz Dyrektor Wydziału Starostwa Powiatowego, Jan Wójtowicz Dyrektor Generalny PGE Dystrybucja SA Oddział w Zamościu, Ewa Piwko – Witkowska prezes Zarządu LGD „Roztocze Tomaszowskie", mieszkańcy naszej gminy i powiatu oraz turyści wypoczywający na Roztoczu niemal z całej Polski.

Te wszystkie jarmarczne atrakcje poprzedzone były promocją Roztocza i naszej gminy na antenie Radia Lublin i w prasie regionalnej. Pierwsza edycja Jarmarku Susieckiego według wielu ocen turystów i mieszkańców wypadła okazale, przez co mamy nadzieję, że wpisze się na stałe do naszego Kalendarza Imprez Kulturalnych. Jednak bez pomocy i zaangażowania wielu osób, Jarmark Susiecki nie przybrałby tak pięknego wyrazu, dlatego swoje podziękowania składam wszystkim, którzy w wydatny sposób przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia niezwykle udanej imprezy. Dziękuję!

Joanna Kowalczuk

 JARMARK SUSIECKI

 

            28 kwietnia w naszym susieckim parku odbyła się impreza rozpoczynająca Wielką Roztoczańską Majówkę, której celem była promocja regionu turystycznego Roztocza, jak również zapewnienie atrakcji kulturalnych i rekreacyjnych mieszkańcom i osobom wypoczywającym w naszym regionie podczas długiego majowego weekendu.

 

            Organizacji jarmarku podjęli się Wójt Gminy Franciszek Kawa, Gminny Ośrodek Kultury, Roztoczańskie Stowarzyszenie Agroturystyczne, Lokalna Organizacja Turystyczna Roztocze w Tomaszowie Lubelskim, natomiast współorganizatorami były Przewozy Regionalne Sp. z o.o., Polska Grupa Energetyczna oddział w Zamościu, Biuro Turystyczne Quand, Stowarzyszenie Czajnia oraz Nadleśnictwo Józefów.

Patronat honorowy na imprezą przejęli Krzysztof Hetman Marszałek Województwa Lubelskiego
i Jan Kowalczyk Starosta Tomaszowski. Patronat medialny zapewniali Radio Lublin, Tygodnik Tomaszowski, Roztoczański Portal Internetowy roztoczewita.pl.

            I Jarmark Susiecki rozpoczął się od przejścia na stację PKP, na której przywitano turystów wysiadających z szynobusu. Jak się okazało, większość gości pochodziła z Lublina, zostali przywitani chlebem przez Wójta Franciszka Kawę i Andrzeja Kudlickiego Szefa Biura Turystycznego Quand, który częstował Roztoczańską Sosnówką podbijającą gusta coraz liczniejszej grupy smakoszy tej znakomitej nalewki. W czasie Jarmarku na scenie wystąpiły zespoły folklorystyczne z całego Roztocza: „Kapela Bełżecka”, Zespół Śpiewaczy „Grabowiczanki”,
„Lubczyk” z Lubyczy Królewskiej, Zespół Ludowy „Jarczowianki”, Koło Gospodyń z Majdanu Krynickiego, Stanisław Skiba z Paar, 10. Drużyna Harcerska „Traperski Krąg” z Suśca i soliści oraz „Kapela Zwierzyniecka”.

            Występy zespołów przeplatały się ze wspaniałą atmosferą jarmarczną i rozchodzącą się wonią tłoczonego oleju oraz zapachem różnorodnych smakołyków, które przygotowane zostały przez: Koła Gospodyń Wiejskich: Łosiniec II, Jarczowianki, Bełżec I, Majdan Krynicki, „Lubczyk” Lubycza Królewska, Stowarzyszenie Rozwoju Społeczności Lokalnej – Paary, Roztoczańskie Stowarzyszenie Agroturystyczne w Suścu, przygotowując stoiska promocyjne swojej gminy, na których można było rozsmakować się w tradycyjnej kuchni regionalnej, przygotowanej według najstarszych przepisów i receptur. Organizatorzy przygotowali konkursy min. na „Potrawę i Ciasto Regionalne Roztocza”.

            Komisja w składzie: Ewa Piwko-Witkowska, Marta Fus, Agnieszka Hałasa, Barbara Kowalczuk, Kamil Kotarski i Andrzej Kudlicki, miała nie lada wyzwanie by z wielu potraw i ciast, wybrać tę najlepszą, a do konkursów zgłoszono: gołąbki z kaszą, ziemniakami i sosem grzybowym, kapusta z grzybami, pierogami z miętą, pierogi zielone, świeżynka, smalec z czosnkiem niedźwiedzim, boćkami, sernikiem z pieca, piernikiem, makowcem bełżeckim, sernikiem bez sera, piernikiem miodowym. Zwyciężyły gołąbki z kaszą, ziemniakami i sosem grzybowym przygotowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Społeczności Lokalnej – Paary, oraz piernik miodowy – Koła Gospodyń Wiejskich w Majdan Krynickim. Dwie główne nagrody pieniężne, oraz upominki i susieckie szypoty dla wszystkich biorących udział w tych konkursach ufundował i wręczył Wójt Franciszek Kawa.  Na Jarmarku nie zabrakło twórców ludowych prezentujących wyroby rękodzielnicze. Na jednym ze stoisk odbył się pokaz olejarski, czyli tłoczenie oleju wraz z degustacją pysznego śledzika po staropolsku serwowanego w świeżo wytłoczonym oleju.  Natomiast Biuro Turystyczne Quand, zapraszało co godzinę na krótki kurs nauki chodzenia z kijkami, którego udzielał instruktor, mogliśmy też od Andrzeja Kudlickiego, szefa tego biura nabyć recepturę na wyrób słynnej już nalewki - Sosnówki. Na Jarmarku nie zabrakło także gier, zabaw i konkursów z nagrodami dla dzieci. 

            Jarmark Susiecki swoją osobą zaszczycili: Jan Fila Wicestarosta Tomaszowski i Józef Marynicz Dyrektor Wydziału Starostwa Powiatowego, Jan Wójtowicz Dyrektor Generalny PGE Dystrybucja SA Oddział w Zamościu, Ewa Piwko – Witkowska prezes Zarządu LGD „Roztocze Tomaszowskie”, mieszkańcy naszej gminy i powiatu oraz turyści wypoczywający na Roztoczu niemal z całej Polski.

            Te wszystkie jarmarczne atrakcje poprzedzone były promocją Roztocza i naszej gminy na antenie Radia Lublin i w prasie regionalnej. Pierwsza edycja Jarmarku Susieckiego według wielu ocen turystów i mieszkańców wypadła okazale, przez co mamy nadzieję, że wpisze się na stałe do naszego Kalendarza Imprez Kulturalnych.  Jednak bez pomocy i zaangażowania wielu osób, Jarmark Susiecki nie przybrałby tak pięknego wyrazu, dlatego swoje podziękowania składam wszystkim, którzy w wydatny sposób przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia niezwykle udanej imprezy. Dziękuję!     

                                                                                                                               Joanna Kowalczuk