Imprezę rozpoczął koncert okolicznościowy w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Powiatu Freudenstadt (Niemcy) pod batutą Mikea Finkbeinera, która w tych dniach przebywała na naszym terenie, na zaproszenie władz powiatu tomaszowskiego. Po nastrojowym koncercie wójt Gminy Susiec – Franciszek Kawa zabrał głos i uroczyście otworzył Festiwal i jednocześnie powitał gości przybyłych na tą uroczystość: Mera Miasta Bełz - Włodzimierza Muchę, Przewodniczącego Sokalskiej Rady Rejonowej – Igora Daciuka, prezes Regionalnego Oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Mostach Wielkich - Włodzimierza Sawickiego, dyrektora Oddziału – Jerzego Pudłyka, dyrektora Domu Kultury w Sosnówce – Andrzeja Tuciapca, Starostę Tomaszowskiego - Jana Filę, Członka Zarządu Powiatu – Roberta Kuźniarza, wójta Gminy Tarnawatka – Piotra Pasiecznego, dyrektora Wydziału Integracji Europejskiej, Rozwoju Gospodarczego i Promocji – Józefa Marynicza, przedstawicieli władz gminy Susiec, oraz zespoły śpiewacze, mieszkańców i turystów.

   Kolejnym punktem programu był konkurs Piosenki o Roztoczu, do którego zgłosiło się łącznie 16 zespołów i kapel. Komisja w składzie Janusz Kiecana – dyrektor ZSP w Suścu oraz nauczyciel PSM w Zamościu – przewodniczący, Agnieszka Kozyra – dyrektor GOK w Bełżcu, Janusz Wiciejowski – nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej w Tomaszowie Lub. oraz Zamościu, po wysłuchaniu wszystkich zgłoszonych zespołów, przyznała: I miejsce zespołowi „Grabowiczanki" z Grabowicy, który I miejsce zdobył po raz trzeci z rzędu, II miejsce dla zespołu „Tarna – Vox" z Tarnawatki, a III miejsce zespołowi „Vocantes" z Podhorzec, Przyznano również trzy specjalne wyróżnienia dla zespołu „Sonata Pokolenie" z Narola, „Aleksandrowiacy" z Aleksandrowa i „Dominante" z Tyszowiec. W Kategorii Kapele: I miejsce zajęła „Kapela Roztocze" z Tomaszowa Lubelskiego oraz nagrodę specjalną ufundowaną przez Biuro Turystyczne Quand z Tomaszowa Lubelskiego przyznano - „Kapeli Bełżeckiej" z Bełżca. Zwycięscy otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lub. oraz Wójta Gminy Susiec. Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz maskotkę „Szumka Roztoczańskiego"- będący markowym produktem promocyjnym gminy Susiec.

   W trakcie obrad jury, na scenie wystąpiły: Zespoły „KNIAZIJ" z Bełza (Ukraina), oraz Zespół taneczno-wokalny „CZERWONA RUTA" z Sosnówki (Ukraina). Podczas imprezy odbywały się także pokazy Zamojskiego Bractwa Rycerskiego (mogliśmy podziwiać ich kunszt, barwne stroje i uczestniczyć w obozie historycznym), gwiazdą wieczoru był zespół AFTER PARTY, na który wszyscy czekali z niecierpliwością, wystąpił także DJ Adams, a do późnych godzin nocnych bawił nas zespół„HAYER".
   Należy dodać, że XII Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.1.3 objętego PROW na lata 2007 – 2013.
Patronat Honorowy naszego Festiwalu objęło Radio Eska
   Specjalne podziękowania kierujemy do sponsorów: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim, Nadleśnictwo Józefów, Andrzej Kudlicki - Biuro Turystyczne Quand – Tomaszów Lubelski, Lucyna i Bogdan Kozyra – Agro Bud prowadzący także Sosnowe Zacisze, Zdzisław Jachym – Hurtownia Chemiczna Tomaszów Lubelski, Wiktor Hałasa Zakład Uboju i Przetwórstwa Mięsnego – Kunki, Kazimiera Myszkowska - Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy „DRAKO"- Paary, Firma Adamex Biłgoraj, Firma Wojtol – Tomaszów Lub.
   Podczas festiwalu mogliśmy posmakować wyrobów regionalnych, podziwiać wyroby rękodzieła artystycznego, obejrzeć wielu wystawców którzy przygotowali liczne konkursy. W jednym z namiotów mogliśmy obejrzeć film promocyjny o Gminie Susiec oraz otrzymać materiały promocyjne.
   Organizatorzy z roku na rok starają się wzbogacać i uatrakcyjnić program festiwalu, a dzięki połączeniu tradycji ludowej z imprezą rozrywkową przyciągają coraz to większą publiczność. Zapełniony plac wskazuje, że kolejny festiwal zaliczamy do udanych, a my już dziś zapraszamy na następny festiwal.