• 1.jpg
  • 11.jpg
  • 14.jpg
  • 17.jpg
  • 19.jpg
  • 22.jpg
  • 24.jpg
  • 30.jpg

Sprzątanie Tanwi

W dniach 17-19 czerwca odbyła się po raz drugi wielka, proekologiczna akcja "Tanew nasza rzeka". Ideą tegorocznej akcji „Tanew - nasza rzeka” oprócz założeń proekologicznych i krajoznawczych jest współpraca między szkołami dwóch województw: lubelskiego i podkarpackiego. W pierwszym dniu młodzież z województwa lubelskiego wspiera młodzież z województwa podkarpackiego - swoich sąsiadów w akcji, a w drugi dzień młodzież z województwa lubelskiego gości u siebie sąsiadów z województwa podkarpackiego i razem działają na rzecz środowiska.

To przedsięwzięcie może świadczyć o tym, że rzeka łączy, a granica nie dzieli. Inicjatorami akcji proekologicznej są uczniowie Centrum Kształcenia Praktycznego w Jarosławiu i nauczyciele, którzy „pokochali Roztocze" - opowiada oddany "sprawie" organizator Zdzisław Lew, który kontakt z susieckimi harcerzami utrzymywał przez cały rok.

 

W tym roku wzbogacono trasę ubiegłoroczną o nowe szlaki turystyczne. Akcja rozpoczęła się w piątkowy poranek, u źródeł Tanwi, następnie przez wieś Jacków Ogród, Pizuny, miasto Narol, wieś Młynki do granicy województwa podkarpackiego. Po całym upalnym dniu pracy wieczorem wszyscy zgromadzili się wokół jednego ogniska, by wymienić swoje spostrzeżenia, pośpiewać oraz zapoznać się z historią terenu z uwzględnieniem okresu II Wojny Światowej.

W sobotni poranek dotarliśmy do granicy województwa lubelskiego i miejscowości Paary, gdzie koryto rzeki oczyszczono podczas spływu kajakowego do mostu w miejscowości Rebizanty. Ostatni odcinek pokonaliśmy pieszo od mostu w dół rzeki, przez Szumy do drugiej polanki, gdzie znajduje się tzw. tama.

Około godziny 20.00 na "Zaścianku" w Suścu odbyło się uroczyste podsumowujące ognisko z przedstawicielami samorządów, nadleśnictwa, szkół oraz "susieckich" harcerzy, którzy dziękując za wspólnie przeżyte chwile na szlakach wręczyli panu Zdzisławowi upominek w postaci malowanego obrazka, który przedstawia rzekę Tanew, a ulubiony leśniczy- Krzysztof Malec, którego spotykamy na co dzień na szlakach, otrzymał maskotkę Roztocza- Szumka. Wyjątkowe upominki z Roztocza powstały w PRACOWNI CERAMICZNO-ARTYSTYCZNEJ naszej starszej druhny – Magdaleny Jarosz. Warto dodać, że harcerze z 10 DH "Traperski Krąg", w piątek uczestniczyli i przeżywali przyjęcie Sakramentu bierzmowania, i dlatego z wielką radością połączyli dwie uroczystości, gdyż jak mówi piękna myśl Błogosławionego Jana Pawła II: "Stwórca chciał aby człowiek obcował z przyrodą, jako jej rozumny i szlachetny pan i stróż, a nie jako bezwzględny eksploatator" .

Do zobaczenia za rok, na następnej akcji! dh.Dominika Drążek