• 1.jpg
  • 11.jpg
  • 14.jpg
  • 17.jpg
  • 19.jpg
  • 22.jpg
  • 24.jpg
  • 30.jpg

Uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym


W pierwszy wakacyjny dzień 24 czerwca 10 DH „Traperski Krąg” gościła na ognisku zorganizowanym przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Grabowicy. Dla nas harcerzy udział w spotkaniach integracyjnych jest bardzo ważnym sprawdzianem tolerancji. Nigdy nie traktowaliśmy uczestników warsztatów jako osoby niepełnosprawne, dla nas są po prostu sprawni „inaczej”. Poznanie ich codziennych problemów, borykanie się przez nich z czynnościami, które my wykonujemy bez zastanowienia pozwalają nam lepiej zrozumieć problemy osób dotkniętych chorobą.

O godzinie 9:45 harcerze zjawili się pod szkołą, gdzie czekał na nich bus wysłany przez naszych przyjaciół z ”zza góry”, by następnie udać się na parking przy Kamieniołomach w Nowinach, gdzie już paliło się ognisko. Nawet poczuliśmy się trochę dziwnie, ponieważ to przeważnie my harcerze jesteśmy odpowiedzialni za ognisko, szybko stwierdziliśmy jednak, że fajnie być chociaż raz gościem podczas takiej imprezy, gdzie nasi gospodarze wzorowo wywiązali się ze swoich obowiązków.

Mimo nie najlepszej pogody bawiliśmy się jak najlepiej, bo cóż to dla harcerza, taka przeszkoda, jak deszcz? Harcerz zawsze humor i pomysły ma, więc bawiliśmy się w najlepsze, tym bardzie, że poczuliśmy smak wakacji, które właśnie tego dnia się dla nas zaczęły! Po upieczeniu kiełbasek wszyscy wybraliśmy się na wieżę widokową, aby podziwiać nasze piękne Roztocze, które postanowiliśmy uwiecznić na zdjęciach, w celu późniejszych kontemplacji.. Wieża została niedawno oddana do użytku, więc była dla nas ogromną atrakcją. Z tarasu, położonego na dużej wysokości można podziwiać panoramę nie tylko kamieniołomów ale również dużej części Puszczy Solskiej. Nasz kierowca Radek Cielniak okazał się niezłym gawędziarzem i opowiedział nam w skrócie historię nowiniańskich kamieniołomów. Główną atrakcją kamieniołomu są małe muszelki, które łatwo się wyłupują z kruchego kamienia. W kamieniołomie tym obecnie już nieczynnym prowadzona była przez wiele lat eksploatacja wapieni mioceńskich. Ze skał o większej zawartości tlenku wapnia, miejscowa ludność wypalała niegdyś wapień w prymitywnych piecach. Pracowali tam w nieludzkich warunkach również więźniowie byli żołnierze AK z pobliskiego obozu NKWD. Kilofami i łomami kruszyli kamień, który przewożony był wąskotorową kolejką do pobliskiej stacji PKP. Rokrocznie uczestniczymy w kolejnej rocznicy rozbicia tegoż obozu przez polską partyzantkę, niestety więźniów nie udało się już uratować.

Współpraca „dziesiątki” z WTZ w Grabowicy trwa od czasu, gdy dyrektorem został Rafał Bodys, a każde zaproszenie ze strony WTZ-tów jest dla nas ogromnym zaszczytem ale również i wyróżnieniem. Nasze spotkania owocują poznaniem nieznanej historii, odkrywamy nowe szlaki turystyczne, pogłębiamy więź z uczestnikami WTZ. Mamy nadzieję, że takich spotkań będzie więcej.