Dziś, jutro, za miesiąc... Pani Basia, kuzyn Wojtek, sąsiadka, synek koleżanki... Każdy kiedyś może potrzebować krwi. Nie da się jej niczym zastąpić. Można się nią podzielić.
Na Twoją krew i jej składniki czekają chorzy oraz poszkodowani w nieszczęśliwych wypadkach. Jest wiele chorób, które leczy się uzupełniając brakujące elementy krwi. Krwotoki, przeszczepy organów, choroby hematologiczne wymagają przetaczania składników krwi. Podczas zabiegów chirurgicznych, kiedy ubytek krwi jest duży, często potrzebna jest transfuzja.
Jednym źródłem krwi jest zdrowy człowiek.
Jak wygląda pobranie krwi?
Samo oddawanie krwi trwa ok. 20 min. W dniu poprzedzającym oddanie krwi należy zjeść lekkostrawną kolację, a w dniu donacji – śniadanie z jak najmniejszą zawartością tłuszczu. Należy zwrócić uwagę na uzupełnienie płynów (woda, soki, herbata) już w dniu poprzedzającym oddanie krwi, aby nawodnić organizm. Po zarejestrowaniu się w Centrum Krwiodawstwa przechodzi się obowiązkowe badania lekarskie, a także pobierana jest próbka krwi, w celu upewnienia się, czy dana osoba może zostać Honorowym Krwiodawcą. Podczas pobrania właściwego zazwyczaj oddaje się tzw. jednostkę (450 ml) krwi pełnej.
Ważne: krew pobierana jest wyłącznie przy użyciu jednorazowego sprzętu, tak więc nie istnieje ryzyko zarażenia się żadną chorobą.
Więcej informacji na stronie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.