Całe to wydarzenie czyli projekt pt. „ XIII Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu - promocją naszego regionu", zrealizowany został dzięki Lokalnej Grupie Działania „Roztocze Tomaszowskie" w ramach Działanie 413 objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 ze środków Unii Europejskiej.
Podczas Festiwalu tradycyjnie odbył się konkurs Piosenki o Roztoczu, do którego zgłosiły się, 3 kapele i 8zespołów. Komisja w składzie Andrzej Sar – główny instruktor WOK Lublin – przewodniczący, Agnieszka Kozyra – Dyrektor GOK w Bełżcu, Janusz Kiecana – Dyrektor ZSP w Suścu przyznała następujące miejsca: Kategoria Zespoły: I miejsce „Kalina" z Rudy Wołoskiej, II miejsce „Aleksandrowiacy" z Aleksandrowa Drugiego, III miejsce „Zagórzanki" z Łuszczacza, oraz wyróżnienie dla zespołu „Parzanki" z Paar; Kategoria Kapele: I miejsce „Kapela Rzemyki" z Józefowa, II miejsce „Tomaszowska Kapela Podwórkowa" z Tomaszowa Lub., III miejsce „Sokoły" z Cieszanowa. Zwycięscy otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lub, oraz Wójta Gminy Susiec i statuetki „Kargula i Pawlaka", oraz pamiątkowe dyplomy.
   Goście i uczestnicy festiwalu mogli skorzystać z wielu atrakcji, które zapełniły program imprezy do późnych godzin nocnych. Na scenie wystąpili: Orkiestra Dęta z Łosińca, Zespół Estradowo – Muzyczny „Vykrutasy" z Sosnivka (Ukraina), który zachwycił publiczność swoim występem, Zespół Effekt – gwiazda wieczoru, Dj Tiger - gwiazda muzyki klubowej i Zespół „Meffis", z którym bawiliśmy się do późna. Prawdziwą ucztą duchową i największym wydarzeniem artystycznym w historii naszej gminy był koncert Stana Borysa – polskiego wokalisty, kompozytora, aktora, poety i wykonawcy min. takich piosenek jak: „Jaskółka uwięziona", „Anna" i „Spacer dziką plażą". Mimo złośliwości rzeczy martwych gwieździe wieczoru udało się przeprowadzić swój koncert, który wycisnął niejedną łzę na niejednym policzku.
W to niedzielne popołudnie oprócz programu artystycznego na festiwalu można było skosztować potraw regionalnych, uczestniczyć w warsztatach wiklinowych czy podziwiać wyroby twórców ludowych oraz wystawców.
  Cała impreza nie mogłaby się odbyć bez szanownych sponsorów do których kieruję słowa podziękowania. Wśród nich znaleźli się: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim, Zdzisław Jachym – Hurtownia Chemiczna Tomaszów Lubelski, Kazimierz Caryk- Zakład Usług Wielobranżowych – Susiec, Lucyna i Bogdan Kozyra – Ośrodek Sosnowe Zacisze i firma „Agro Bud", Kazimiera Myszkowska–Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy „DRAKO"- Paary, Jan Bondyra – Paary ,Mirosław Zaborniak – właściciel Dębowego Dworu w Rudzie Różanieckiej, Firma Adamex Biłgoraj.
   Dopełnienie całej imprezy były skromne ale bogate w treść słowa bawiącej się młodzieży skierowane do dyrektorki GOK-u. Cieszę się, że program festiwalu nie rozczarował ani dorosłych, ani młodzieży. I za ich uczestnictwo DZIĘKUJĘ.

Joanna Kowalczuk