31 lipca 2011 roku okazał się wielkim wydarzeniem dla społeczności susieckiej i nie tylko a to za sprawą już X edycji Transgranicznego Festiwalu Pieśni o Roztoczu organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Suścu i Wójta Gminy Susiec. Mimo deszczu, który wkradał się w imprezę było bardzo gorąco. Publiczność dopisała w 100% udowadniając, że można się świetnie bawić. Na uroczystości zjawiły się władze powiatu w osobach: vice starosty tomaszowskiego Jana Fili, radnego powiatowego Tadeusza Suskiego, władze naszej gminy na czele z wójtem Franciszkiem Kawą, radni, dyrektorzy i kierownicy jednostek.

Imprezę poprowadziła Dyrektor GOK – Joanna Kowalczuk, zapowiadając na początku Zespół „SONANTE” z Krzeszowa, który swoim fantastycznym repertuarem pokazał jak można śpiew połączyć z zabawą. Publiczność była zachwycona. Po występie zespołu zabrał głos Wójt Gminy Susiec Franciszek Kawa, który uroczyście otworzył festiwal. Co roku tradycją festiwalu jest konkurs „Piosenki o Roztoczu”. W tym roku zgłosiło się 9 uczestników. Wystąpiły zespoły, kapele i soliści, którzy przygotowali dwie piosenki o Roztoczu, a komisja w składzie Janusz Kiecana – Dyrektor Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu – jako przewodniczący, Agnieszka Kozyra – Dyrektor GOK w Bełżcu i Grzegorz Piliszczuk – Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Tyszowcach, ocenili poziom wykonania. Wśród uczestników Nagrodę specjalną przyznano Janinie Kowalczuk z Grabowicy, która wystąpiła z dziewczynkami Olą, Edytą i Patrycją. W kategorii zespoły I miejsce przypadło Zespołowi „GRABOWICZANKI” z Grabowicy, II miejsce dla Zespołu „JUTRZENKA” z Ciotuszy Nowej i III dla Zespołu „KALINA” z Rudy Wołoskiej. W kategorii kapele I miejsce „KAPELA BEŁŻECKA” z Bełżca, II miejsce „KAPELA BRACI BEDNARZY” z Tomaszowa Lubelskiego. Wszyscy zwycięscy otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Starostę Tomaszowskiego, natomiast Wójt Gminy Susiec ufundował nagrody specjalne dla pozostałych uczestników, czyli dla Zespołu „Zagórzanki” z Łuszczacza, Zespołu „Sąsiadeczki” z Łaszczówki i Zespołu „Roztocze” z Dzierążni. Oprócz tego uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i statuetki Kargula i Pawlaka oraz Szumka z Suśca przygotowane specjalnie na te okazję przez Pracownię Ceramiczno – Artystyczną Magdaleny Jarosz z Suśca. Po wręczeniu nagród na scenie pojawił się Zespół „ZASPIW” z Sokala (Ukraina), a po nich wystąpiła Kapela Bełżecka. Wieczorem odbyła się długo oczekiwana zabawa z Zespołem „VEEGAS”, który wyśmienicie rozbawił młodzież, ale również i starszych rozganiając deszczowe chmury. Gwiazdą wieczoru był „MAXX DANCE” entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, która wspaniale bawiła się przy disco polo do późnych godzin. Tak upłynął X Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu.

Impreza w takim wymiarze nie odbyłaby się bez sponsorów, którymi byli: Wójt Gminy Susiec, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim, Piotr Bujara – Usługi Tartaczne Wyrób i Sprzedaż Tarcicy – Susiec, Zdzisław Jachym – Hurtownia Chemiczna Tomaszów Lubelski, Bogdan Kozyra - Ośrodek Wczasowo-Wypoczynkowy „SOSNOWE ZACISZE” – Susiec, Wiktor Hałasa Zakład Uboju i Przetwórstwa Mięsnego – Kunki, Kazimierz Caryk - Zakład Usług Wielobranżowych – Susiec, Konrad Chodurski – Ośrodek Wypoczynkowy „ROZTOCZE” – Susiec, Piotr Presz - Piekarnia -Susiec, Joanna i Waldemar Żuk S.C. EDEN - Susiec, Firma Adamex - Biłgoraj. Również tą drogą pozwolę sobie złożyć serdeczne podziękowania tym wszystkim, którzy w wymierny sposób przyczynili się do uatrakcyjnienia tego wspaniałego wydarzenia.

„X Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu” w głównej mierze został realizowany dzięki Lokalnej Grupie Działania „Roztocze Tomaszowskie” w ramach: Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER, Działanie 4.1.3: Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju, w zakresie operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach małych projektów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, o które ubiegał się Gminny Ośrodek Kultury w Suścu pisząc stosowny projekt o dofinansowanie do organizacji festiwalu.

Bardzo dobrze, że w dzisiejszych czasach możemy również korzystać z funduszy unijnych, jednak bez pomocy ludzi o otwartych sercach nie zawsze taka impreza może się udać. Wszystkim za wszystko z serca dziękuję.

Joanna Kowalczuk