Dnia 31 sierpnia 10 DH „Traperski Krąg” zorganizowała zbiórkę, poświęconą II wojnie światowej. Z tej okazji zaproszeni zostali kombatanci – ludzie, którzy na własnej skórze doświadczyli oblicza wojny na naszych najbliższych terenach.

Wśród obecnych gości byli : Wójt Gminy Susiec Franciszek Kawa, zastępca wójta, Janusz Oś, dyrektor GOK-u, Joanna Kowalczuk. kombatanci i weterani II wojny światowej w osobach: Bronisława Malca – Prezesa SZŻAK Susiec, Edwarda Trześniowskiego – Prezesa ZK RP i BWP Koło Gminne Susiec, Józefa Płońskiego, Czesława Zatorskiego, Władysława Sitarczyka i Szczepana Litwina – członków Komisji Rewizyjnej ZK RP i BWP, Bronisławy Drążek i Amelii Łaby – członkiń Koła Gminnego ZK RP i BWP w Suścu, Władysława Fidlera – członka Koła Gminnego AK w Suścu, Stanisława Skiby, Czesława Dudka. W tak ważnym dla każdego pokolenia spotkaniu uczestniczyli również rodzice naszych harcerzy.

Uroczystą zbiórkę tradycyjnie rozpoczęliśmy rozpaleniem świeczowiska. Po oficjalnym rozpoczęciu odczytana została gawęda, która tematycznie związana była z polskim wrześniem 1939 roku, często przeplatana patriotycznymi piosenkami oraz wierszami nasyconymi tragizmem tamtych wydarzeń. To wszystko wprowadziło nas w nastrój zadumy, refleksji i zastanowienia. Jednak, gdy zabrali głos nasi goście, to dopiero zaczęła się dla nas prawdziwa lekcja historii. W atmosferę tamtych dni wprowadziły nas niezwykłe wspomnienia Stanisława Skiby, Czesława Dudka, Czesława Zatorskiego oraz Bronisława Malca. Należy wspomnieć, że przeżycia, jakie doświadczyli nasi opowiadający w te pierwsze dni września 1939 roku odcisnęły niesamowite piętno, tak, że często nie mogli wydobyć słów przy opisie niektórych wydarzeń, a w Ich oczach często pojawiały się łzy! My, harcerze staraliśmy zachować powagę sytuacji poprzez zadawanie ukierunkowanych pytań a nasi szczególni goście byli bardzo wzruszeni i zaskoczeni naszym zainteresowaniem ich przeszłością. Oni opowiadali o swoich przeżyciach, jakich doznali, a jakich my nie zobaczymy na szklanych ekranach. Ich historie uświadomiły nam, że powinniśmy cieszyć się, że żyjemy w czasach, w których nie musimy obawiać się jutra. Takie spotkania są dla nas harcerzy bardzo ważne i budujące, gdyż uwrażliwiają nas na potrzebę rozbudzania patriotyzmu wśród młodego pokolenia, jakim jesteśmy. Zdajemy sobie sprawę, że bez więzi z najstarszym pokoleniem, nie zbudujemy własnej przyszłości, opartej na poszanowaniu narodowej tradycji oraz ważnych dla nas wartościach, jakimi są wytrwałość, pracowitość, odwaga a przede wszystkim prawda! Dzień pierwszy września jest Dniem Kombatanta, dlatego wręczyliśmy naszym wyjątkowym gościom własnoręcznie wykonane symboliczne róże, które wzbudziły zachwyt i szczery uśmiech na ich twarzach, a nam ich spontaniczność dodała tylko wiary w to, że właśnie w taki sposób należy chylić czoła tym, którzy w przyszłości, będąc jeszcze dzieckiem doznali takiej tragedii. O ważności takich spotkań dla młodego pokolenia Polaków wypowiedzieli się również nasi skauci, mieszkający od kilku lat w Anglii, czyli Piotrek i Wojtek Tulej. To właśnie Oni w bardzo ciekawy, ale poruszający sposób uświadomili nam, jak ważna dla nas wszystkich jest nasza przeszłość narodowa, która tak naprawdę jest tym łącznikiem dla wielu Polaków, przebywających na obczyźnie.

Ten szczególny dzień był też okazją do złożenia życzeń urodzinowych oraz imieninowych naszym solenizantom. Taki zaszczyt spotkał Bronisławę Drążek, która obchodziła właśnie 75 urodziny i Bronisława Malca, imieninowego solenizanta. Nasze życzenia wypowiedziane w harcerskim kręgu były bardzo miłym dla nich zaskoczeniem i o to przede wszystkim nam chodziło. Wszystkim smakował tort, upieczony z tej okazji przez jedną z naszych druhen.

Naszą zbiórkę zakończyliśmy iskierką przyjaźni oraz słodkim poczęstunkiem, jak też obietnicą szybkiego spotkania. Dla „dziesiątki” była to już kolejna patriotyczna zbiórka na tych wakacjach z tak zaszczytnym gronem naszych sympatyków. A to wszystko dzięki naszemu Wójtowi, który często motywuje nas do tego typu działań poprzez swoje okolicznościowe wystąpienia, jak też poprzez chęć uczestnictwa w naszych zbiórkach. Szczere słowa podziękowania w Jego kierunku padły też tego dnia od naszych kombatantów. Dlatego jeszcze raz pozwolimy sobie na szczere podziękowania dla wspaniałego „stróża” naszej drużyny!

Czuwaj! Przyboczne „dziesiątki”.