Z dala od zgiełku miasta, telefonów i komputerów, pragną znów powrócić do źródeł i zanurzyć się w głębinach natury. Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej swoje podwaliny ma w wierze katolickiej, dlatego też Kapelani harcerzy na Roztoczu zorganizowali spotkanie przy wspólnej modlitwie wraz z władzami samorządowymi oraz rodzicami druhów i druhenek, którzy okazali nam wielkie serce i pomogli w realizacji zgrupowania. Na to wydarzenie przybył również do nas Biskup ks. Marian Rojek, który mimo natłoku spraw znalazł czas dla młodzieży. Wydarzenie miało miejsce czwartego dnia obozu. Po wspólnej mszy, w której uczestniczyło ponad 300 osób odbył się Apel Rozpoczynający. Obóz rozpoczął się od ciężkiej pionierki, podczas której budowaliśmy sobie meble obozowe, aby móc zacząć życie w każdym z podobozów. Wieczorem wszyscy razem zebraliśmy się przy wspólnym ognisku przy akompaniamencie gitar i bębnów. Oprócz roztoczańskich drużyn, w tym szczególnym wydarzeniu uczestniczyli harcerze i harcerki z Lublina, oraz zuchy i zuchenki, którzy stacjonują w szkole w Suścu. W ten magiczny wieczór poznaliśmy obrzędowość wszystkich podobozów. W tym roku członkowie ZHRu zgłębią się w tradycji starożytnego Rzymu, odkryją Japońską kulturę , poznają zwyczaje Indian, a także wczują się w losy bohaterów książki „Herbata szczęścia".
   Harcerstwo na Roztoczu swoje korzenie ma w Hrubieszowie, gdzie Ksiądz Tomasz Bazan jako młody kapelan stworzył 1. Hrubieszowską Drużynę Harcerek „Sosna" im. hm. Zdzisławy Kopczyńskiej. Utworzenie pierwszej jednostki sprawiło, że w następnych latach na roztoczańskich ziemiach zaczęły pojawiać się drużyny niczym grzyby po deszczu. Obecnie Roztoczański Związek Harcerek „Puszcza" oraz Roztoczański Hufiec Harcerzy „Żywioł" liczy ponad 320 osób i wciąż poszerza swoje horyzonty. Podążając za harcerskimi ideałami chcemy doskonalić swoje charaktery i rozwijać zdolności. Służąc wciąż Bogu i Polsce pragniemy żyć zgodnie z zasadami naszej organizacji i czerpać z życia jak najwięcej, zgodnie z piękną myślą Roberta Baden-Powella: „Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym niż go zastaliście". Niezależnie od wieku, czy mamy 6, czy też 46 lat służymy drugiemu człowiekowi i staramy się zauważyć potrzebę ludzi wokół nas. Choć życie jest drogą pod górę pełną kamieni, odważnie zakładamy nasz stary plecak i z uśmiechem na twarzy wyruszamy w dalszą wędrówkę by zdobywać kolejne szczyty.
                                                                                     Czuwaj!
                                                                             Sam. Paula Lewicka


P.S.
   Księdzu Biskupowi Marianowi Rojkowi z okazji pierwszego spotkania na terenie naszej gminy wręczyłem piękny album „Roztocze Tomaszowskie" oraz pamiątkową srebrną monetę, na której zostali uwiecznieni bohaterowie komedii Sylwestra Chęcińskiego Kargul i Pawlak.

                                                                                Franciszek Kawa
                                                                                   Wójt Gminy