Po kilku latach przerwy wróciliśmy do pięknej tradycji organizowania „Wieczoru Kolęd”, 6 stycznia w Święto Trzech Króli sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury wypełniła się do ostatniego miejsca. Zarówno na scenie jak i na widowni spotkało się kilka pokoleń mieszkańców naszej gminy. Wyjątkowo ciepło i serdecznie powitani byli uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Grabowicy, którzy jako pierwsi przedstawili inscenizację związaną ze Świętami Bożego Narodzenia. Ogromna trema towarzysząca niepełnosprawnym artystom na początku występu, przerodziła się w spontaniczną radość i szczery uśmiech, kiedy schodzili ze sceny przy gorących oklaskach. Następnie usłyszeliśmy wiele znanych kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołów ludowych: „Zagórzanki”z Łuszczacza, „Sopocka Nuta”z Majdanu Sopockiego, „Grabowiczanki”z Grabowicy, „Jutrzenka” z Ciotuszy Nowej oraz 10 Drużyny Harcerskiej „ Traperski Krąg”. Piękną kolędę „Uciekali” zaśpiewały dziewczyny działające przy GOK-u Jolanta Nieścior i Monika Koper. Usłyszeliśmy również przepiękny koncert w wykonaniu Iwony Skroban, Sebastiana Ważnego i Michała Zawadzkiego ze Szkoły Casio działającej przy GOK, którą kieruje Zdzisław Hacia. Przed publicznością wystąpili laureaci wielu konkursów min. Wojewódzkich Konkursów Młodych Instrumentalistów.

W 2011 roku Szkoła Casio otrzymała tytuł „Miejsce Odkrywania Talentów” przyznawany przez Ministra Edukacji Narodowej Katarzynę Hall. W czasie kolędowania wystąpili również uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Suścu przedstawiając „Jasełka” pod kierunkiem Gertrudy Borowiec. Na zakończenie niespodziankę przygotował nasz radny Stanisław Zub, który zaśpiewał kolędę „Kolęda dla nieobecnych”. Ten wyjątkowy wieczór, który zgromadził wielu mieszkańców naszej gminy oraz zaproszonych gości, zapewne na długo zapisze się w naszej pamięci oraz pomoże nam odkryć istotę Świąt Bożego Narodzenia.

 

Franciszek Kawa